Diş macunu; Hangi madde ne işe yarar?

0
848

Diş macunu

Ağız ve diş sağlığını korumak için günümüzde kullanılan en yaygın temizleyici diş macunudur. Genel kullanım amaçları düşünüldüğünde genelde diş macunları şu odaklara sahiptir:

  • diş çürümesine karşı etkili
  • plak ve tartarı da kontrol altında tutma
  • içeriğindeki bileşenler sayesinde hassas dişlere özel etkili
  • sigara tüketimi kaynaklı oluşan lekeleri gidermeye yarayan beyazlaştırıcı etkili
  • çocukların diş yapısına uygun formüllü
  • kötü kokuyu uzun süreli giderici etki
  • Peki, kullandığımız diş macununun içeriğinde neler bulunuyor ve görevleri neler?

İlk olarak temizleyici maddelere bakacak olursak, bunlar sodyum lauril sülfat (SLS) ve sodyum N-lauril sarkosinattır. Bu maddeler köpürme etkileri sayesinde bakterilerin diş yüzeyinde tutmalarını önler ve diş yüzeyinde oluşan plağı çözerler. Dikalsiyum fosfat, sodyum metafosfat, kalsiyum karbonat, silika, zirkonyum silika veya kalsiyum pirofosfat ise diş macununda bulunan temizleyici ve parlatıcı etkiye sahip aşındırıcılardır. Gliserol, sorbitol ve proplen glikol; diş macununun havayla temas ettiğinde kurumasını önleyen nemlendiricilerdir. Gliserol ve sorbitol, aynı zamanda diş macununa tat da verir. Aleo vera, nane, elma vb. aromalar, diş macunlarında kullanılan tatlandırıcılardır. Sodyum karboksimetil selüloz saklama ve depolama sürecinde katı ve sıvı içeriklerin birbirine karışmasını engelleyici etkiye sahiptir. Karajenan, ksantan sakızı ve alginatlar ise bağlayıcılara örnek olarak gösterilebilir. Nano-Hidroksiapatit ve Arginine, hassas dişler için hassasiyet azaltıcı etken madderdir.

Kullandığımız diş macunlarında florür olmalı mı?

Bilindiği üzere tükürük miktarındaki azalma diş çürümesini arttırmaktadır. Sebebi ise tükürüğün yemek sonrası dişlerdeki kalıntıları temizlemesi ve asitleri çözmesi özelliğidir. Ayrıca diş çürümesini önleyici birçok mineral barındırır. Bu nedenle ağız kuruluğu olan insanlar daha çok çürük riskine sahiptir. Diş macununda bulunması gerekli maddelerden biri de florürdür. Flor, diş çürümelerini kontrol altına alır ve dişleri güçlendirici etkiye sahiptir. Yaş ilerledikçe geri çekilen diş etleri çürümeyi hızlandırır. Dişlerinizin köklerini korumak için diş hekiminiz köklerinizin üzerine florlu vernikler ve jeller uygulayabilir. Flor aynı zamanda beyazlatıcı etkilidir.

Florüre antibakteriyel maddelerin eklenmesi ile plak oluşumunu kontrol altında tutulur. Anti bakteriyel etken maddelerin arasında en bilineni Triclosandır. Fakat bu maddenin insan sağlığı için ciddi yan etkiler taşıdığı ile ilgili tartışmalar devam etmektedir.  FDA’nın 2018 güncellemelerine bakıldığında kullanılmaması yönünde karar alındığını görmekteyiz. Diğer yandan pirofosfat maddesi ile florür bileşimi içeren diş macunu, özellikle tartarı hedef alır ve pirofosfat maddesinin de yardımıyla diş plağı mineralizasyonunu ve beraberinde tartar oluşumunu önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here