Anjin (Göğüs Ağrısı)

0
105

Anjin (Anjina Pektoris – Göğüs Ağrısı)

Kalp kasınız, kanın taşıdığı oksijene ihtiyaç duyar. Kalp kasınıza yeterli kan akışı olmadığında hissettiğiniz göğüs ağrısı, göğüste sıkışma ve baskı hissine anjina denir. Ağrı, omuzlarınızda, kollarınızda, boynunuzda, çenenizde veya sırtınızda da olabilir. Anjinada bazen hazımsızlık hissi de oluşabilir.

Angina, en yaygın kalp hastalığı olan koroner arter hastalığının (KAH) bir belirtisidir. Kalbin beslenmesini sağlayan atar damarların iç yüzünde plak denilen bir madde oluşur. KAH, bu plakların birikerek damarları tıkaması ve kalp kasına giden kan akışını azaltmasıyla meydana gelir.

Üç tür anjina vardır:

  • Stabil (kararlı) anjina en yaygın görülen tiptir. Kalp normalden daha fazla çalıştığında görülür. Kararlı anjinada eforla gelen, öngörülebilir ve kısa süren göğüs ağrısıyla seyreden bir tablo vardır. Dinlenme ve ilaçlar genellikle semptomların giderilmesini sağlar.
  • Kararsız anjina en tehlikeli olan tiptir. Bir örüntü izlemez ve fiziksel efor sarf edilmeden gerçekleşebilir. Dinlenme ya da ilaçlarla kolaylıkla geçmez. Yakında kalp krizi geçirebileceğinizin bir işaretidir.
  • Varyant anjina nadir görülen bir tiptir. Genellikle sabah erken saatlerde dinlenme esnasında olur. Kalp kasını besleyen koroner atar damarlarda meydana gelen nedeni bilinmeyen spazm sonucu gelişir. İlaçlar çoğu zaman yardımcı olabilir.

Tüm göğüs ağrıları veya rahatsızlıkları anjina değildir. Göğüs ağrınız varsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Kaynak:

NIH: Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü

Tarih: Ocak 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here