Akne

0
481

Akne Nedir?

Akne, gözenekleriniz yağ ve ölü deri kalıntıları ile tıkandığında ortaya çıkan yaygın bir cilt problemidir. Bu durum, özellikle yüz, boyun, göğüs, sırt, üst kollar ve omuzlarda sivilce, siyah nokta (açık komedon) ve beyaz kabartılar (kapalı komedon) şeklinde sonuçlanır. Akne, her yaştan insanı etkilemekle beraber özellikle gençler arasında görülen en sık cilt problemidir.

Akne Belirtileri

Akne herhangi bir bölgede yalnızca birkaç leke olarak gözlenebildiği gibi çok daha yaygın olarak da görülebilir.

İltihapsız sivilce oluşumları şunları içerir: Mikro komedonlar (çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük lekeler), siyah nokta ve milia (beyaz kabarcık). Bu tür lekeler kızarık ve ağrılı değildir. Alışmış olduğunuz sivilce lekeleriniz gibi görünmeyebilirler, sadece cildin yüzeyinde şişlikler veya düzensiz bir cilt dokusu gibi görünüm oluştururlar. 

Küçük iltihaplanmalarla birlikte ortaya çıkan akne kişilerde papüller (iltihaplı kırmızı sivilceler), püstüller (iltihaplı sarı sivilceler), nodüller (en kötü akne formudur; büyük, iltihaplı yuvarlak sivilcelerdir ve cildin üzerinde veya altında hissedilebilir, apse yapabilir, patlayabilir ve iz bırakabilirler) ve kistler gibi daha büyük, daha derin şekilde olabilir. Akne kızarıklığa, şişmeye ve ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca kabuklanma, sızma veya kabuklanan bölgenin çatlaması gibi durumlar oluşabilir.

Nedenleri

Akne, üç ana faktörden kaynaklanır: 

  • Akneli kişiler aşırı aktif yağ bezlerine sahip olma eğilimindedir.
  • Akneye eğilimli cilt, ölü cilt hücrelerini etkili bir şekilde dökmez, bu nedenle gözenekler tıkanabilir.
  • Akne eğilimli ciltte ayrıca gözeneklerde daha yüksek miktarda “Propionibacteria acnes” bakterisi bulunur (iltihaplı sivilce lekelerine neden olan bakteriler).

Teşhis

Doktorunuz ayrıntılı  fizik muayene yapıp, buna ek olarak diğer nedenleri de dışlayarak akne tanısı koyacaktır. Tanı konulduktan sonra aknenin özelliklerine göre derecesini belirleyip (1 ile 4 arasında) uygun tedaviyi düzenleyecektir.

Farklı akne derecelerine ek olarak, doktorunuz şiddetli bir vakayı nodüler akne (sert, ağrılı nodüller varsa) veya kistik akne (büyük, iltihaplı, yumuşak, sıvı dolu kistler varsa) olarak sınıflandırabilir. Bu formlar genellikle ağızdan alınan ilaçlarla tedavi gerektirir. 

Tedavi

Ne tür bir sivilceye sahip olursanız olun ve  yaşınız kaç olursa olsun önemli değil, sizin için bir sivilce tedavisi vardır.

Reçetesiz satılan topikal ilaçlar (deriye sürülen, yüzeysel uygulanan ilaç), hafif ile orta dereceli durumlar için kullanılabilir. Akneyi eczane ürünleriyle kendi başınıza temizleyebileceğinizi düşünseniz de, gerçek şu ki çoğu vakanın bir dermatolog tarafından görülmesi ve topikal reçeteli ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Şiddetli sivilce türleri reçeteli ağızdan kullanılan ilaç kullanımını gerektirebilir.

Yüz bakımı, komedo denilen siyah ve beyaz noktaların temizlenmesi gibi tedaviler estetisyenler tarafından yapılabilirken, bir dermatoloji ofisinde daha detaylı kimyasal peeling, fototerapi lazer veya cerrahi drenaj da yapılabilir.

Akne Psikolojisi

Sivilcelerle yaşamak, öz saygınızdan otokontrol hissinize kadar sizi duygusal olarak etkileyebileceği için zor olabilir. Tedavinin etkili olması zaman alabilir ve bu da hayal kırıklığına yol açabilir. Sosyal izolasyon ve hatta depresyon riskleri vardır.

Hissettikleriniz normaldir. Ebeveynler akneli gençlere gerekli desteği vermeli ve etkili tedaviyi sunmalıdır. Cildinize ilaç tedavisi uygulamak ve özen göstermek, sivilcelerle uğraşmak veya patlatmaktan kaçınmak, akne ile baş etmenin günlük bir parçası olacaktır. Nasıl hissettiğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, özellikle de sivilceniz sürekli devam ediyorsa, bir terapistten yardım almayı düşünün.

Tarih: Aralık 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here