Akupunktur

0
493

Akupunktur

Akupunktur, Çin ve diğer Asya ülkelerinde binlerce yıldır uygulanan, vücuttaki belirli noktaların ince iğnelerle uyarılması yöntemine dayanan alternatif bir tıp tekniğidir.

Araştırmalar, akupunkturun ameliyat ve kemoterapi sonrası mide bulantısı ve kusmayı azalttığını göstermiştir. Ağrıyı da hafifletebilir. Akupunkturun etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte; vücutta ağrı kesici sinyal mekanizmasını etkiliyor olabileceği ve kan basıncını düzenleyen kimyasalların salınımına etki ediyor olabileceği düşünülmektedir. Ek olarak araştırmalar şunu göstermiştir: tedavi olmakla ilgili beklenti ve motivasyon akupunkturun ağrı üzerindeki yararlı etkisini artırmaktadır.

Akupunktur Hakkında Sorular ve Cevaplar

Akupunktur nedir?

Akupunktur, ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi semptomları kontrol etmek için cilt üzerindeki akupunktur noktaları adı verilen yerlere iğnelerle, ısı, basınç veya diğer işlemlerin uygulanmasıdır. Akupunktur, geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır.

Akupunktur nasıl uygulanır?

Çoğu akupunktur yönteminde iğne kullanılır. İnsan saçından biraz daha kalın olan tek kullanımlık paslanmaz çelik iğneler akupunktur noktalarında deriye sokulur. Akupunktur uygulayıcısı, tedavi edilen sorun için doğru akupunktur noktalarını seçer. Yerleştirilen iğneler döndürülebilir, farklı hız ve derinliklerde yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir, ısıtılabilir veya zayıf bir elektrik akımı ile yüklenebilir.

Akupunktur yöntemleri nelerdir?

  • Kulak akupunkturu: Akupunktur iğneleri, vücudun belirli bölgelerine karşılık gelen dış kulaktaki akupunktur noktalarına yerleştirilir. Akupunkturda kullanılan diğer vücut kısımları ise şunlardır; kafa derisi, yüz, burun, el bileği-ayak bileği ve ayak.
  • Elektroakupunktur: Düşük voltajda elektrik akımıyla uyarım sağlanır. İğnelerle veya iğne batırılmadan cilde yerleştirilen pedlerle yapılabilir.
  • Tetik nokta akupunkturu
  • Lazer akupunktur: Zayıf lazer ışınları kullanılarak uyarılma sağlanır.
  • Akupunktur noktası enjeksiyonu
  • Mikrodalga akupunktur: İğnelere yerleştirilen bir araçla mikrodalga ışınları gönderilerek uyarım sağlanır.
  • Akupresür: Akupunktur noktalarına parmak ya da özel olarak geliştirilmiş bazı araçlarla (toplar, bilek bantları gibi) basınç uygulanarak uyarım sağlanır.
  • Kupa: Kupa çekerek, yani vakumla uyarım sağlanır.
  • Moksibüsyon akupunktur: Moksa otlarının, akupunktur noktalarına batırılan iğnelerin üst kısımlarına yapıştırılarak veya özel çubuklar üzerinde yakılması sonucu ısıyla uyarım sağlanır. Uygulanan bölgede kan akımı artırılır, ayrıca otun yanarken yaydığı koku ise sedatif (sakinleştirici, yatıştırıcı) etkiye sahiptir.

Akupunktur sırasında hastalar ne hisseder?

Hastalar, akupunktur sırasında ağırlık, uyuşma veya karıncalanma hissi veren bir iğneleme hissi yaşayabilir.

Akupunkturun Etkinliği Hakkında Bilimsel Yaklaşım

Bir dizi çalışmadan elde edilen sonuçlar, akupunkturun bel ağrısı, boyun ağrısı, osteoartrit (kireçlenme), diz ağrısı gibi genellikle kronik olan ağrı türlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda gerilim tipi baş ağrılarının sıklığını azaltmaya ve migren baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle akupunktur, kronik ağrısı olan kişiler için dikkate alınması gereken akıllıca bir seçenek gibi görünmektedir.

Akupunkturun Güvenliği ve Yan Etkileri Hakkında Bilimsel Görüş

Akupunktura bağlı az sayıda komplikasyon bildirilmiştir. Yine de, steril olmayan iğnelerin kullanılması ve tedavilerin yanlış uygulanmasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabilir. Akupunktur doğru şekilde uygulanmadığında; enfeksiyonlara, delinmiş dokulara ve merkezi sinir sisteminde yaralanma gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tarih: Aralık 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here