Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)

0
120

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)

ALS; beyninizden ve omuriliğinizden, kollarınız ve bacaklarınız gibi istemli kontrol edebileceğiniz kaslarınıza uyarı ileten sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu gelişen bir hastalıktır. Hasar sonucu kaslara yeterli uyarı gitmediği zaman kaslarda güçsüzlük başlar. Bu ilk başta hafif kas problemlerine neden olur. Zamanla yürüme, koşma, yazma ya da konuşma sorunları başlar. Sonunda güç kaybı ve hareket problemi ortaya çıkar. Göğüs kasları etkilendiğinde nefes almada problem yaşanır. Bu aşamada solunum makinesi yardımcı olabilir, ancak ALS’li çoğu insan solunum yetmezliğinden ölmektedir. 

ALS’li çoğu hasta, genellikle belirtilerin başlamasından itibaren 3 ile 5 yıl içinde solunum yetmezliğinden ölmektedir. Bununla birlikte, yaklaşık yüzde 10’u, 10 yıl veya daha uzun süre hayatta kalır.

Hastalık genellikle 40 ile 60 yaşları arasında ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara nispeten daha sık görülür. Genetik nedenlerin rol aldığı düşünülse de hastalığın asıl sebebi bilinmemektedir.

Tedavi

ALS için henüz kesin tedavi yöntemi bulunamadı. Tedaviler hastalığın yaptığı hasarı düzeltemez; fakat şikayetlerin ilerleme hızını yavaşlatabilir, komplikasyonları önleyebilir ve hastayı daha bağımsız hale getirebilir. Tedavide çeşitli ilaçlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon, konuşma terapisi, beslenme takviyeleri, psikolojik ve sosyal destek tedavileri gibi yöntemler kullanılmaktadır.

ALS tedavisi için Riluzole ve Edaravone isimli iki farklı ilaç bulunmaktadır. Riluzole yaşamı 2-3 ay uzatır, ancak belirtileri hafifletmez. Edaravone, ALS’li kişilerin günlük işleyişindeki klinik kötülemeyi yavaşlatabilir. Bu iki ilaca ek olarak kas krampları, kabızlık, yorgunluk, aşırı tükürük salgısı, uyku sorunları, depresyon gibi belirtileri hafifletmek için doktorunuz farklı ilaçlar önerebilir.

Tarih: Aralık 2020

TEILEN
Önceki İçerikAkupunktur
Sonraki İçerikAnal Kanser

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here