Ankilozan Spondilit

0
121

Ankilozan Spondilit

Romatoid spondilit olarak da adlandırılır.

Eklemlerde meydana gelen iltihaplanma ile birlikte eklemde şişme, sertleşme, ağrı gibi semptomlara yol açan duruma artrit denir. Ankilozan spondilit, omurganın bir tür artritidir. Bu hastalıkta; omurganızı oluşturan kemikler olan omurlarınız arasında ve omurganız ile pelvisiniz (leğen kemiği) arasındaki eklemlerde iltihaplanma olur. Bazı insanlarda diğer eklemler de etkilenebilir.

Ankilozan Spondilit erkeklerde daha yaygın ve daha şiddetlidir. Ailevi geçiş gösterebilmekle birlikte bu oran düşüktür. Nedeni bilinmemektedir, ancak hem genlerin hem de çevresel faktörlerin rol oynaması muhtemeldir.

Ankilozan Spondilitin erken belirtileri; bel/sırt ağrısı ve sabah sertliği (tutukluğu) olmasıdır. Bu sorunlar genellikle geç ergenlikte veya erken yetişkinlikte başlar. Zamanla, Ankilozan Spondilit omurlarınızı birbirine kaynaştırarak omurga hareketini sınırlayabilir. Bazı insanların zaman zaman artıp azalan semptomları vardır. Bazı kişilerde ise şiddetli, devam eden ağrılar bulunur.

Ankilozan Spondilit teşhisi tıbbi geçmişinize ve fizik muayenenize dayanır. Ayrıca görüntüleme ve kan testleriniz de istenebilir.

Ankilozan Spondilitin kesin bir tedavisi yoktur, ancak bazı ilaçlar semptomları hafifletebilir ve hastalığın kötüleşmesini önleyebilir. Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek ve egzersiz yapmak hastalığın ilerlemesini önlemede yardımcı olur. Nadir durumlarda, omurgayı düzeltmek için ameliyat da gerekebilir.

Kaynak:

NIH: Ulusal Artrit ve Kas-İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü

Tarih: Ocak 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here