Antibiyotik Direnci

0
436

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşan ilaçlardır. Düzenli kullanıldıklarında hayat kurtarırlar. Fakat, antibiyotik direnciyle ilgili büyümekte olan bir problem var. Bakteri ilaçla etkileşimden sonra değişmeye başlar ve artık antibiyotiğe karşı dirençli olmaya başlar.

Antibiyotik kullanmak direnç gelişimine neden olabilir. Her antibiyotik aldığınızda, duyarlı olan (yani ilacınızın etki edebildiği) bakteriler yok edilir veya etkileri durdurulur. Fakat dirençli hücreler yeniden çoğalmak ya da büyümek üzere kalabilir. Bunlar direnç kazandıktan sonra başka insanlara da bulaşabilir.Bu bakteriler, var olan antibiyotiklerle tedavi edilemeyen enfeksiyonlara neden olabilir. MRSA (metisiline dirençli stafilokokus aerus) buna bir örnektir. Birçok bilinen antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlara sebebiyet verir.

Antibiyotik direncini önlemek için;

  • Soğuk algınlığı, grip gibi virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanmayın. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkiye sahip değildir.
  • Doktorunuza antibiyotik vermesi için baskı yapmayın.
  • Antibiyotik aldığınızda yapılması gerekenleri dikkatle takip edin. İyileştiğinizi düşünseniz bile ilacınızı sonuna kadar kullanın. Eğer tedaviyi gereğinden erken bitirirseniz, bazı bakteriler hayatta kalacak ve sizi tekrar etkileyecektir.
  • Kalan antibiyotikleri daha sonra kullanmak üzere saklamayınız veya başka birinin ilacını kullanmayınız.

KAYNAK
1. Antibiotic Resistance. Erişim: [https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/antibioticresistance.html]. Erişim Tarihi: 03.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here