Bilgisayar Oyunları ve Yaşlılık

0
416
İnternet üzerinden zihin geliştirme oyunları yaşlı kişilerde günlük işlerinde yardımcı oluyor.

Zihin geliştirme oyunları, oldukça büyük bir popülasyonda internet üzerinden oynanan ve kişinin hafıza ve nedensellik yeteneklerini çalıştıran oyunlardır. Araştırmalara göre bu oyunlar yaşlı kişilerde faydalı bulunmuştur.

Londra King College’deki araştırmacılar tarafından zihinsel egzersizlerin kişilerin zihinlerinin daha net olmasını sağlayarak yemek yapma, alışveriş yapma gibi yeteneklerde fayda sağladığı gösterilmiştir.

Yaklaşık 7.000 kişinin katıldığı, 50 yaş üzeri kişilerin gönüllü olduğu 6 aylık deney, İngiltere’nin belgesel programlarından “Bang Goes the Theory” programında tanıtıldı.

Daha uzun araştırmalar şimdi başlayacak.

Zihin Egzersizleri

Gönüllüler, genel popülasyondan BBC’nin (British Broadcasting Corporation) Alzheimer Derneği Tıbbi Araştırma Komisyonunun ortaklığıyla seçildi.

Araştırılacak kişiler, hiçbir bilişsel ve hafıza ile ilgili sorunları olmadığını araştırmaya başlarken onayladılar.

Bazı gönüllüler 10 dakikadan az olmamak suretiyle, her gün internet üzerinden zihin geliştirme oyunu oynamaya teşvik edildi. Diğer gönüllüler ise internette günlük araştırmalar yaptılar.

Araştırmacılar, çalışmaya başlamadan önce zihin testleriyle katılımcıların ilk durumlarını kaydettiler. Daha sonra 3. ve 6. ayda bu testleri tekrarladılar.

6 ay sonunda, zihin geliştirici oyunlar oynayan grupta, nedensellik ve problem çözmenin, bu oyunları oynamayanlara göre daha iyi durumda olduğunu saptadılar.

Oyunlardan haftada en az 5 defa oynandığında fayda görüldü.

60 yaşın üzerindeki kişiler arasında, oyun oynayanların günlük aktiviteler için gerekli olan temel gereksinimlerde daha iyi skorlar aldıkları saptandı. Ve bu rapor “Post-acute and Long Term Medicine” adlı dergide yayımlandı.

İlk gelen analiz sonuçlarına göre oyunların 50 yaşından daha gençlerde herhangi bir faydası bulunmuyor.

Psikiyatri, psikoloji ve nöroloji uzmanları şimdi de daha uzun bir deney için kolları sıvamış durumdalar.

Alzheimer Derneğinden Dr. Doug Brown: ’’İnternet üzerinden zihin geliştirme programlarına ilgi giderek artmakta ve çok büyük paraların harcandığı bir endüstri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun gibi çalışmalar bize bu oyunların neler yapıp neler yapamayacağı hakkında canlı birer kaynak sağlayacaktır.’’ dedi.

Dr. Brown “Bu çalışma aslında zihin geliştirme paketlerinin bilişsel gerileme veya demans için koruyucu etkinliklerinin olup olmadığını gösterecek kadar uzun dönemli çalışmalar değildir. Biz bundan sonraki çalışmalarda yaşlı kişiler için temel günlük işlerinde anlamlı bir değişiklik yapacaklar çalışmalar konusunda oldukça heyecanlıyız.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK
1. Roberts,M. Online brain training ‘helps older adults with everyday tasks’. Erişim: [www.bbc.com/news/health-34701907] Erişim Tarihi: 03.12.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here