Çocuk ve Gençlerde Diyabet

0
383

Son zamanlara kadar, çocuklar ve gençlerde en sık görülen diyabet tip 1’di (jüvenil diyabet olarak da bilinir). Tip 1 diyabet hastalığında, pankreas insülin üretmez. İnsülin, glukoz ve şekerin enerji sağlamak üzere hücrelere sokulmasını sağlayan hormondur. İnsülin yokluğunda kanda çok miktarda şeker kalır.

Fakat son zamanlarda genç bireyler tip 2 diyabet hastalığına da yakalanıyor. Tip 2 diyabet, erişkin dönem başlangıçlı diyabet olarak adlandırılırdı. Fakat şimdi daha çok obezite görülmesinden dolayı çocuklarda ve gençlerde daha sık rastlanmaya başlandı. Tip 2 diyabette vücut insülini iyi bir şekilde üretemez veya kullanamaz.

Çocuklar; ailede şeker hastalığına sahip bireyler mevcutsa veya aktif bir yaşam stili yoksa ve dengeli bir beslenme yapılmıyorsa ya da obezse, tip 2 diyabet için daha yüksek risk altındadırlar.

Çocuklarda tip 2 diyabet riskini azaltmak için;

•Sağlıklı bir kiloya ulaşmasını sağlayın ve o kiloda kalmasına dikkat edin.

•Fiziksel olarak aktif olduklarından emin olun.

•Daha küçük porsiyonlu sağlıklı yiyecekler verin.

•TV, bilgisayar ve video izleme aktivitesini (ekrana bağımlı aktivite) sınırlandırın.

Tip 1 diyabeti olan çocuk ve gençler, insülin kullanmaya gereksinim duyabilir. Tip 2 diyabet, diyet ve egzersizle kontrol edilebilir. Edilemezse, hastalar insülin kullanabilir veya oral şeker ilacı alabilirler. HbA1C adı verilen bir kan testi, diyabeti nasıl yönettiğiniz konusunda kontrol imkanı sunar.

KAYNAK
1. Diabetes in Children and Teens. Erişim: [https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/diabetesinchildrenandteens.html]. Erişim Tarihi: 26.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here