D Vitamini Hakkında Bilmemiz Gerekenler

0
524
D vitamini, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda, kalsiyum ve fosfor kullanarak güçlü kemiklerin ve sağlıklı dişlerin oluşmasına katkı sağlar. Cildin güneş ışınlarına maruz kalmasıyla birlikte D vitamini deriden emilir. Aynı zamanda D vitamini içeren bazı yiyecekler mevcuttur. Doğal olarak D vitamini içeren yiyeceklere örnek olarak yağlı balık, yumurta ve balık yağı verilebilir. Bunun yanı sıra, süt, meyve suları, kahvaltılık gevrek gibi çoğu gıdalar da D vitamini yönünden zenginleştirilmiştir. Ek olarak, D vitamini gıda takviyesi almamız da mümkündür. Bu gıdaları tükettiğimiz takdirde D vitamini ihtiyacımızı karşılamış oluruz.

D vitamini eksikliğinde kemiklerde zayıflama meydana gelir. Bu hastalık, çocuklarda raşitizm, yetişkinler ise osteomalazi (kemik yumuşaması) olarak adlandırılır.

D vitaminin insanlar için önemli olan iki ana formu mevcuttur. Bunlardan birisi D2 yani diğer adıyla ergokalsiferol, diğeri ise D3, yani diğer adıyla kolekalsiferoldür. D2 vitamini doğal bir şekilde bitkiler tarafından üretilir. D3 vitamini ise cildimiz ultraviyole güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman vücudumuzda doğal bir şekilde üretilir. Her iki form da karaciğerimizde 25-hidroksivitamin D’ ye çevrilir. Sonrasında en son haliyle kan yoluyla taşınarak böbreklerimize gelir. Burada ise aktif formuna dönüştürülerek kullanıma hazır hale getirilir. Bir kişinin D vitamini durumunu değerlendiren en doğru yöntem kanda 25-hidroksi D düzeyini ölçmektir.

Günlük Ne Kadar D Vitamini Tüketmeliyim?

D vitamininin günlük alımı -güneş ışığıyla alınan D vitamini en alt düzeyde düşünülerek- bazı araştırmalara göre şu şekilde tanımlanmıştır:

D vitamini eksikliğinde kemiklerde zayıflama meydana gelir. Bu hastalık, çocuklarda raşitizm, yetişkinler ise osteomalazi (kemik yumuşaması) olarak adlandırılır.

  • 1-70 yaş aralığındaki bireyler ve hamile olan ya da emziren kadınlar da dahil olmak üzere, günlük 15 mikrogram D vitamini içeren besinler tüketmelidir.
  • 71 yaş ve üzeri bireyler günlük 20 mikrogram ve üzerinde tüketmelidir.
D vitamininin yüksek değerleri, çoğu insanda görülmese de, D vitamini içeren herhangi bir besinin aşırı tüketilmesi halinde toksik etki görülebilir. Çok fazla D vitamini, doku kireçlenmesine ya da kanda kalsiyum seviyelerinin gereğinden fazla yükselmesine sebep olabilecek kalsiyumun düzeylerini artırdığından dolayı zararlı olabilir.

8 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinler için, güvenli olarak alınabilecek en yüksek D vitamini seviyesi günlük 100 mikrogramdır. Aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak, D vitamini toksisitesine sebep olmaz. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, D vitamini düzeylerinizi artırmak için çok fazla güneşe maruz kalmanız durumunda cilt kanserine yakalanma riskinizde de artış gözlenebilir.

D Vitamini Fazlalığının Yan Etkileri Nelerdir?

D vitamininin fazla olması durumunda en yaygın olarak karşılaşılabilecek problem, kalsiyum seviyesinin yükselmesidir (hiperkalsemi). Hiperkalseminin erken semptomları ise şunlardır:

  • Bulantı
  • Kusma
  • İştahsızlık
  • Halsizlik

D vitamini düzeylerinizi artırmak için çok fazla güneşe maruz kalmanız durumunda cilt kanserine yakalanma riskinizde de artış gözlenebilir.

KAYNAK
1. Glendenning, P., Inderjeeth, C. (2012). Pathology: Screening for vitamin D deficiency: defining vitamin D deficiency, target thresholds of treatment and estimating the benefits of treatment. Cilt 44, Sayı 2, Şubat 2012, Sayfa 160-165.
2. Janda, M., Youl, P., Bolz, K., Niland, C., Kimlin, M. (2010). Preventive Medicine: Knowledge about health benefits of vitamin D in Queensland Australia. Cilt 50, Sayı 4, Nisan 2010, Sayfa 215-216.
3. Yetley E., Brulé D., Cheney M. (2009). American Journal of Clinical Nutrition: Dietary Reference Intakes for vitamin D: Justification for a review of the 1997 values. Cilt 3, Sayı 89, Sayfa 719–727.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here