D Vitamini Kansere Yakalanma Riskini Azaltıyor mu?

0
548

Deneysel veriler, D vitamini ve kanser arasındaki olası ilişkiyi ortaya koyuyor. Yapılan bazı araştırmalara göre insan vücudunda bulunan normalden daha yüksek oranlardaki D vitamini varlığı kanser riskini azaltıyor. Farelerdeki tümörler ve kanser hücreleriyle yapılan çalışmalarda, D vitamininin kan damarlarında tümör oluşumunu azaltma, programlı hücre ölümü (apoptoz), kanser hücrelerinin büyümesinin yavaşlatılması, hücresel farklılaşmayı destekleme de dahil olmak üzere kanser gelişmesini önleyen ya da kanserin aktivitesini yavaşlatan bazı işlevlerinin olduğu bulundu.

Ancak burada üzerinde durulması gereken bazı sorunlar mevcuttur. Mesela; diyetsel çalışmalarda, maruz kalınan güneş ışığı miktarı hesaplanmaz ve zamanla tek bir noktadaki kanda bulunan D vitamini seviyesi bir kişinin sahip olduğu D vitamininin net ve doğru sonuçlarını yansıtmayabilir.

Yapılan bazı araştırmalara göre insan vücudunda bulunan normalden daha yüksek oranlardaki D vitamini varlığı kanser riskini azaltıyor.

Bunun yanı sıra, en insani verilerin mevcut olduğu kanser türleri; kalın bağırsak kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanseridir. Yapılan çalışmalara göre, fazla D vitamini alımı veya D vitamininin kandaki seviyelerinin yüksek olması durumunda kalın bağırsak kanserine yakalanma riskinde azalma görülmüştür.

Bunun aksine, kadınlarla ilgili yapılan rastgele denemelerde, ortalama 7 yıl boyunca D vitamini ve kalsiyum takviyesi alan sağlıklı kadınlarda kolorektal kanser vakalarında azalma gözlenmemiştir. Bu denemeler sonucunda varılan sonuç ise D vitamininin kolorektal kanser veya diğer kanser türlerinin risklerini azalttığını savunan kanıtların yetersiz olduğudur. Bununla birlikte çok sayıda katılımcı ile başlatılan yeni çalışmalar da sürdürülmektedir.

diyetsel çalışmalarda, maruz kalınan güneş ışığı miktarı hesaplanmaz ve zamanla tek bir noktadaki kanda bulunan D vitamini seviyesi bir kişinin sahip olduğu D vitamininin net ve doğru sonuçlarını yansıtmayabilir.

Araştırmacılar ek olarak bir de D vitamininin benzer kimyasal yapısına sahip olan antikanser etki gösterebilmesi muhtemel olan, ancak kalsiyum seviyelerini artırma yeteneği olmayan D vitamini türevi kimyasallarla da bu türden çalışmalar başlattılar.

KAYNAK
1. Wactawski-Wende J, Kotchen JM, Anderson GL, et al. Calcium plus vitamin D supplementation and the risk of colorectal cancer. New England Journal of Medicine 2006; 354(7):684–696.
2. Thorne J, Campbell MJ. The vitamin D receptor in cancer. Proceedings of the Nutrition Society. 2008;67(2):115-127.
3. Pereira F, Larriba MJ, Muñoz A. Vitamin D and colon cancer. Endocrine-Related Cancer. 2012;19(3):R51-71.
4. Garland, C, Garland, F, Gorham E, Lipkin, M, Newmark, H, Mohr, S, Holick M. Am J Public Health. 2006 Şubat; 96(2): 252–261.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here