Epilepsi Hastası Kadınların Hamilelikte Karşılaşabileceği Riskler

0
475
Epilepsi hastalarının tedavisinde, valproat içeren ilaçlar kullanılır. Bu epilepsi ilaçlarının hamilelikte kullanılabilecek alternatifleri neredeyse yok gibidir. Kötü bir haber verecek olursak; yapılan çalışmalarda, bu ilaçların doğacak bebeğin otizmli olarak doğmasına sebep olma ihtimali vardır.

Otizm riskinde, genler de azımsanmayacak bir role sahiptir. Otizmli çocukların %25 kadarında hastalıklı genler tanımlanmıştır. Tabi; genlerin yanı sıra çevresel faktörlerin çeşitliliği de otizm riskini tetikleyebilir. Doğum öncesi valproat kullanımı da bebeğin sağlık durumunu ve gelişimini etkileyen çevresel faktörler arasında sayılabilir.

Epilepsi Hastası Kadınların Karşılaşabileceği Durumlar Nelerdir?

Hamilelik, epilepsi hastası her kadında aynı etkiyi göstermeyebilir. Epilepsi hastası olup hamile kalan bayanlar, diğer hamile bayanlara göre daha fazla hamilelikle ilgili riskler taşır. Birkaç tanesi şu şekilde sıralanabilir:

Otizm riskinde, genler de azımsanmayacak bir role sahiptir. Otizmli çocukların %25 kadarında hastalıklı genler tanımlanmıştır.

  • Daha sık epilepsi nöbeti geçirme (bazı hastalarda normalden daha az da görülebilir)
  • Vajinal kanama
  • Preeklempsi (hamileliğin 20. haftasından sonra idrarda proteine rastlanması ve yüksek kan basıncının birleşmesiyle ortaya çıkan hamilelikte rastlanan bir durum)
  • Plasentanın uterustan ayrılması

Annenin Epilepsi Hastası Olması Doğacak Bebeği Nasıl Etkiler?

Genel olarak bakacak olursak, epilepsi hastası olan annelerden doğacak bebeklerin %10’dan daha azında bazı riskler mevcuttur. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Doktorunuz sizden amniyosentez isteyebilir. Amniyosentez, uterustan belirli bir miktar sıvı alınması işlemidir. Bu sıvı sayesinde bebeğin sağlık durumuna ve gelişimine bakılabilir.

  • Ölü doğum ya da prematüre doğum
  • Bebeklerde yaş ilerledikçe epilepsiye yakalanma riski
  • Büyüme ve gelişim bozuklukları
  • Doğum sonrası bebeklerde kanama problemleri
Aldığınız ilaçlardan dolayı doğum kusurları meydana gelebilir. Ancak, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız sizin için önem arz eder. Çünkü bazen ilaç almamanız, sizin için ve bebeğiniz için, almanızdan daha riskli olabilir.

Daha büyük risklere maruz kalmamanız için mutlaka doktorunuzla irtibat halinde olun ve doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alın. Epilepsi ilaçlarının risklerinden dolayı doktorunuza danışmadan ilacı bırakmanız daha fazla tehlike arz edebilir. Bu yüzden kendi kendinize kullandığınız ilaçları bırakmayın.

Hamileliğiniz esnasında sıklıkla doktorunuza kontrole gidin. Doktorunuz sizin kan değerlerinizi sık aralıklarla kontrol edecektir. Doktorunuz kan değerlerinize bakarak ilacınızın dozunu değiştirebilir. Doz değişikliği sizi tedirgin etmesin.

Şunu da eklemek gerekir ki, doktorunuz sizden amniyosentez isteyebilir. Amniyosentez, uterustan belirli bir miktar sıvı alınması işlemidir. Bu sıvı sayesinde bebeğin sağlık durumuna ve gelişimine bakılabilir.

KAYNAK
1. Bromley, R. (2016). Reproductive Toxicology: The treatment of epilepsy in pregnancy: The neurodevelopmental risks associated with exposure to antiepileptic drugs.
2. Miles JH. Autism spectrum disorders—a genetics review. Genet Med. 2011;13(4):278-294
3. Gardener H, Spiegelman D, Buka SL. Perinatal and neonatal risk factors for autism: a comprehensive meta-analysis. Pediatrics. 2011;128(2):344-355
4. American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 4th ed, Text Revision. Washington, DC: American Psychiatric Association; 2000
5. Christensen, J., Grønborg, T.K., Sørensen, M.J., Schendel D., Parner E., Pedersen, L., Vestergaard, M. (2013). Jama: Prenatal Valproate Exposure and Risk of Autism Spectrum Disorders and Childhood Autism. Cilt 309, no. 16

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here