Eyvah Çocuğum Obez mi Oluyor?

0
623
Hepimiz çocuklarımızın sağlıklı olmasını isteriz. Ama günümüzde çocukların aşırı kilolu ya da obez olmasını tetikleyen çok fazla etken var. Obezlik de beraberinde başka hastalıkları getiriyor.

Çocuğumun kilosu normal mi?

Kilomuzun sağlıklı olup olmadığına ‘vücut kitle indeksi’ ile bakılıyor. Bu indeks boy-kilo oranına göre hesaplanıyor ve kişinin kilosuna göre zayıf, normal kilolu, fazla kilolu ve obez olmak üzere bir sınıflandırma yapılıyor.

Vücut kitle indeksi çocuklarda cinsiyete ve yaşa göre değişiklik gösteriyor.

Çocuğumun kilosuna etki eden faktörler nelerdir?

Birçok faktör sıralayabiliriz:

Fiziksel aktivite çocukların sağlıklı kalması açısından çok önemlidir. Çocukların mutlaka günde bir saat fiziksel aktivite yapmaları sağlanmalıdır. Bu bir saat aktivite kesintisiz olmak zorunda değildir. Belirli aralıklarla da günde bir saat tamamlanabilir.

Yemek Yeme Alışkanlığı: Çocukların düzenli olarak kahvaltı yapması zihinsel ve bedensel açıdan çok önemlidir. Çocuklar çok fazla yemek yeme eğiliminde olabilirler, özellikle sağlıksız besinleri ve çok şekerli içecekleri çok fazla tüketiyor olabilirler. Bu gibi yeme alışkanlıkları fazla kilolara sebep olur.

Düzensiz Uyku Alışkanlıkları: Yetersiz ve düzensiz uyku da fazla kilolara sebebiyet veren etkenler arasındadır.

TV/Bilgisayar Karşısında Çok Fazla Vakit Geçirme: Televizyon veya bilgisayar karşısında çok vakit geçirmek genelde beraberinde düzensiz yemek yeme ve düzensiz uykuyu da getirir.

Aile geçmişi: : Fazla kilolu bireyleri olan ailede yetişen çocuklar da fazla kilolu olabilir. Bu, ailenin yemek yeme alışkanlığıyla veya çocuğun aileden gelen genleriyle alakalı olabilir.

Az Hareket: : Özellikle bilgisayar ya da televizyonun başında çok vakit geçiren çocuklar az hareket ettiklerinden kilo alımları artabilir. Genel olarak da çocuğunuz çok hareketli bir çocuk olmayabilir. Fiziksel aktivite çocukların sağlıklı kalması açısından çok önemlidir. Çocukların mutlaka günde bir saat fiziksel aktivite yapmaları sağlanmalıdır. Bu bir saat aktivite kesintisiz olmak zorunda değildir. Belirli aralıklarla da günde bir saat tamamlanabilir.

Obezlikle birlikte çocuğumu etkileyebilecek sağlık problemleri nelerdir?

Obezlik birçok ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir:

  • Yüksek kan şekeri ya da diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Uyku apnesi (uyku esnasında nefesin belirli aralıklarla kesilmesi)
  • Kalp krizi, kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları ya da yetişkinlik döneminde felç geçirme
  • Eklemlere ve kemiklere uygulanan fazla basıdan dolayı oluşacak eklem ve kemik hastalıkları
  • Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı
  • Özgüven eksikliği ve depresyon
Çocuğumu aşırı kilolardan nasıl korurum?

Çocukların yemek yeme alışkanlıkları kontrol edilmelidir. Çocukların özellikle her sabah kahvaltı yapması; sebze, meyve, tam tahıllılar, et, süt, yumurta gibi sağlıklı gıdalarla beslenmesi sağlanmalıdır. Sağlıksız yiyecek ve içeceklere kısıtlama getirilmesi sağlığı açısından uygun olacaktır. Çocukların televizyon ya da bilgisayar başında yemek yemesindense ailecek yemek yemeleri daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca çocuğun aşırı bir şekilde yemek yemesi de engellenmelidir.

Çocuk; cips, çikolata gibi yiyecekler yerine; ceviz, fındık, fıstık gibi sağlıklı çerezlere yönlendirilmelidir.

Çocuğun uyku düzeninin oturtulması gerekir. Özellikle gece uykusu çok önemlidir. Çocukların belirli bir uyku düzenlerinin olması onları daha sağlıklı kılar. Aşırı kilo almalarının da önlenmesine yardımcı olur.

Çocukların televizyon ya da bilgisayar başında yemek yemesindense ailecek yemek yemeleri daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca çocuğun aşırı bir şekilde yemek yemesi de engellenmelidir.

Fiziksel aktiviteler sağlık açısından çok önemlidir. Bu bir yürüyüş olabilir. Koşu olabilir, yüzme, bisiklete binme, asansör yerine merdivenleri kullanma da dahil vücut kaslarını çalıştıracak birçok aktivite olabilir. Bu aktiviteler hem fiziksel açıdan hem de zihinsel açıdan çocukların sağlıklı olmasına katkı sağlar.

KAYNAK
1. Wang Y, Wu Y, Wilson RF, et al. Childhood Obesity Prevention Programs: Comparative Effectiveness Review and Meta-Analysis [Internet]. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US); 2013 Jun. (Comparative Effectiveness Reviews, No. 115.)
2. Wu, Y., Gong, Q., Zou, Z., Li H., Zhang X. (2016). Short sleep duration and obesity among children: A systematic review and meta-analysis of prospective studies. Obesity Research & Clinical Practice. 3. Torre, S., Keller, A., Depeyre, J., Kruseman, M. (2016). Sugar-Sweetened Beverages and Obesity Risk in Children and Adolescents: A Systematic Analysis on How Methodological Quality May Influence Conclusions. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics: Cilt 116, Sayı 4, Nisan 2016, Sayı 638–659.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here