Gebelikle İlgili 7 Yanlış İnanış

0
600
Saçlarımızı boyatabilir miyiz? Grip için aşı olabilir miyiz? Cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Haydi deneyimli doktorlardan bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Hamile olduğunuzda, birçok ipe sapa gelmez şeyler duyabilirsiniz, hatta bazıları oldukça eğlendirici bilgiler olabilir. Mesela bebeğini yukarıda taşırsan kız olur, eğer aşağıda bırakırsan erkek olur (belki çok saçma olabilir ama annanelerimizin ultrason görüntüsü olmadığını kabul edelim).

Fakat tüm duyduğumuz bilgiler malesef eğlenceli ve doğruluğu konusunda emin olabileceğimiz cinsten değil. Bazıları gereksiz yere bizleri endişelenmeye iterken, bazıları ise anneye ve çocuğuna ciddi zararlar verebilecek cinsten.

1-Grip aşısı olmayın

North Carolina Üniversitesinden Prof. Dr. Nancy Chescheir diyor ki: “Aslında tam tersi. Grip aşısı hamileler için oldukça önemli. Bazı kadınlar grip aşısından grip olabilecekleri ihtimali ile korkuyorlar. Bazıları ise aşının içeriğindeki maddelerin bebeğe zarar verebileceği endişesiyle. Fakat grip aşısı kişiyi hasta etmemekle beraber, şu ana kadar bu aşıların bebege zarar verdiğini gösteren bir bilimsel dayanak da yok. Hatta grip aşısı, anne ve bebek için yaşam koruyucu.” Gebelik, annelerin bağışıklık sistemini değiştirmekte ve akciğer, kalp gibi organlar daha ciddi enfeksiyonlara yatkın hale gelmektedir. Prof Chescheir diyor ki: “Hamile olan bir kadın nezle olduğunda onu kolaylıkla tolere edemez ve ciddi bir hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanabilir.” Grip aşısı olunca vücut “öldürülmüş” virüsleri alır (burundan sprey aşısı hariç, çünkü burun sprey aşısı “zayıflatılmış-canlı” virüsleri içerir). Ve eğer içine katılan katkı maddelerinden dolayı kendinizi iyi hissetmeyecekseniz, thiomersal içermeyen aşıları araştırıp onları kullanabilirsiniz.

2-Artık iki kişilik yemelisin

Kendinize bir porsiyon yerine duble porsiyon patates salatası veya dondurma almak yardımcı oluyor mu? Kesinlikle hayır. Evet artık 2 kişilik yemelisiniz ama bu 2 erişkinin yiyeceği kadar değil.

Bir kadın gebelik boyunca ortalama 12-18 kilo almalıdır. Eger zaten kilosu fazlaysa bu artış daha az miktarda olmalıdır.

Amerikan Kadın doğum kongresine göre ortalama olarak bir kadın hamile olduğunda çocukların büyümesine yardımcı olmak için ekstradan 300 kaloriye ihtiyacı olur. Ortalama olarak yuvarlarsak, bir bardak yağlı süt ve bir sandviçin yarısı bunun için yeterlidir. Bir kadın gebelik boyunca ortalama 12-18 kilo almalıdır. Eger zaten kilosu fazlaysa bu artış daha az miktarda olmalıdır.

Doğumdan sonra fazla alınan kiloları vermek çok da kolay değildir. Her gebelik sonrasında kadınlar giderek daha kilolu hale gelmektedirler.

Bunun dışında eğer bir kadın 25 kilodan daha fazla kilo alacak olursa, doğum sırasında vajinal doğum zor olacağından, sezaryana ihtiyaç duyabilir. Ayrıca Dr. Chescheir diyor ki: Doğduğunda yüksek kilolu bebekler, ileriki yaşlarda obez olmaya daha yatkındırlar.

3-Saç boyalarından uzak durun

Eğer hamilelik dönemindeyseniz illaki saç dipleriniz siyahlaşmiş halde gezmenize gerek yok. Saç boyalarında, permada, saç düzleştiricilerde kullanılan kimyasallar oldukça düşük düzeyde ve sadece cildin belirli katmanlarını geçebilecek miktarlardadır.

Dr. Chescheir, “Bizler bu kimyasalların bebeğe herhangi bir zarar verebileceğini düşünmemekteyiz. Fakat saç bakım ürünlerinde kullanılan çok güçlü kokular bazen gebelerde bulantı hissine neden olabilmektedir. Eğer bunları kullanacaksanız, oldukça iyi havalandırılmış bir yerde olmanız önerilmektedir. Eğer gerçekten çok fazla endişeli iseniz, saç bakım malzemelerinizi ilk 3 ay bir kenara bırakabilirsiniz. Özellikle çok güçlü amonyak kokan boyalardan imtina edilmelidir.” diyor. Gebelikte saçlar oldukça fazla değişmektedir. Hamilelikten önce faydalı olmayan ürünler hamilelikte faydalı olabilmektedirler.

4-Kafein; asla ama asla!

Sabah kahvesi sizin için vazgeçilmez midir? Birçok hamile kadın için de öyle, fakat genellikle, hamileler kafein konusunda oldukça tedirgin durumda hissediyorlar. Çünkü düşüğe, erken doğuma veya düşük kilolu doğuma neden olabileceğine dair halk arasında yaygın bir inanış mevcut. Kahvenin bu etkileri hakkındaki bilgiler yeterince güçlü sayılmaz. Dr. Chescheir diyor ki: “Aslında kafein ile erken doğum arasında görünürde hiçbir ilişki saptanamadı. Bunun yanında, eğer hamile bir kadın günde 200 miligramdan daha az kafein tüketecek olursa (yaklaşık 12 ons=360 ml kahveye eşit) ki şu ana kadar bu miktarın erken doğuma ya da düşük doğum kilosuna neden olacağına dair bir kanıt ortaya konmamıştır, herhangi bir riskle karşı karşıya değildir. Yine de ihtiyatlı olmalıyız. Sözün kısası hamileyken kahvenizin keyfine bakarken, çok da abartmayın.

Öncelikle hamile bir kadın tıbbi olarak herhangi bir sorunu olmadıkça uçağa binebilir. Eğer kişide hamilelikle birlikte akciğer, kalp hastalıkları da varsa, yaklaşık 10.000 metre yükseklikte uçarken sorunlar yaşayabilir. Uçağa binmeden önce doktorunuza danışmalısınız, eğer herşey normalse, binilmesinde herhangi bir sakınca görünmüyor.

Dr. Chescheir
5-Uçakta yolculuk etmek komplikasyonları arttırıyor

Havaalanında güvenlik için kullanılan makinelerde X-Ray geçişi, yükseklerde uçarken maruz kalınan radyasyon gibi şeyler; bunlar hakkında fazlaca düşünecek olursak, hamileyken tatile çıkmak oldukça zor hale gelecektir.

Havaalanı kontrolünden geçerken ya da çok yükseklerdeyken maruz kalınan çok düşük miktardaki radyasyona çok aldırış etmemek gerekiyor. Dr. Chescheir diyor ki: “Radyasyona aslında her zaman maruz kalıyoruz. Normal olarak yeryüzünde de belli bir miktar radyasyonun etkisindeyiz, sadece havadayken bu oran çok az daha artıyor. Yolculuk esnasında sizi etkileyen radyasyon ışınları vücudumuzdan tamamıyla geçebilecek miktarda değil ve bebeği etkileme şansı neredeyse hiç yok. Hiçbir vücut tarayıcısı bebeğe zararlı değillerdir. Sadece önemsenmeyecek ölçüde radyasyon içermektedirler. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) bu konudaki fikirleri benzer yöndedir, Teknoloji ve Standartları Ulusal Enstitüsu ve John Hopkins Üniversitesi fizik laboratuvarı da benzer kanaatini bildirmiştir. Ama yine de tamamıyla güvenilir bir alternatif istiyorsaniz, hamile kadınlar havaalanlarında üst aramayı tercih edebilirler. Kontrol makinelerinden korkmaniz için bir neden yok.”

Tabi eğer son 3 aylık dönemde uçmak isterseniz, herhangi bir kısıtlama olup olmadığına bakmanız gerekebilir. Birçok havayolu şirketi biraz endişeli hale gelebilir, çünkü çocuğun ne zaman doğabileceğini kestirmek zor. Dr. Chescheir’in bu konudaki fikri şu: Öncelikle hamile bir kadın tıbbi olarak herhangi bir sorunu olmadıkça uçağa binebilir. Eğer kişide hamilelikle birlikte akciğer, kalp hastalıkları da varsa, yaklaşık 10.000 metre yükseklikte uçarken sorunlar yaşayabilir. Uçağa binmeden önce doktorunuza danışmalısınız, eğer herşey normalse, binilmesinde herhangi bir sakınca görünmüyor.

6-Hamileyken balıktan uzak durmalısınız

Her hafta 2 porsiyon balık yemek hem sizin, hem de çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemli. Özellikle soğuk su balıkları omega 3’ten zengin içerikleriyle bebeğin beyin ve göz gelişimine yardımcı olabilmektedir. Özellikle civanın yüksek olduğu balıklardan köpek balığı, kılıç balığı, bazı uskumru türlerinden uzak durmakta fayda olabilir. Alabalık, karides ve konserve tuna balığı daha iyi seçenekler olabilirler.

Hamileyken çiğ balıklardan da uzak durulmalıdır, sushi ve sashimi gibi. Çiğ balıklarda, değişik parazitlerin ve bakterilerin olma ihtimali pişirilmiş balıklara göre daha yüksek. Eğer sushi yiyecekseniz, pişirilmiş olsun.

7-Artık Cinsel İlişkiye Hayır

Eğer hamileyken cinsel birliktelikte bulunmaya devam ederseniz, bebeğiniz tamamıyla kese içindeyse ve rahim duvarında bir sorun yoksa bebeğinize kesinlikle bir zarar gelmeyecektir. Kalın bir tıkaç sizin rahim yollarınızı kapatmış durumdadır. Fakat hala cinsel yolla bulaşan hastalıklarla alakalı risk altındasınız. Özellikle AIDS, cinsel yoldaki herpes hastalığı, klamidya denen etkenlere maruz kalabilirsiniz ve bunlar çocuğa da geçebilecek hastalıklardır. Bazı hamile bayanlar cinsel birleşme sırasındaki orgazmın düşüğe neden olup olmayacağını merak etmektedirler. Eğer normal, düşük riskli bir gebelik devam ediyorsa, korkacak bir şey yok. Cinsel birleşme esnasındaki kasılmalar, doğum sırasındaki kas kasılmalarından tamamıyla farklı bir şekilde cereyan eder.

Doktorunuza başvurup gebelikle ilgili riskinizin olup olmadığını ögrenmelisiniz. Doktorunuz  sizde düşük tehlikesi varsa, erken doğum riski varsa veya nedeni bilinmeyen bir kanama gibi riski arttıran bir neden varsa cinsel birlikteliğinizi yasaklayabilir.

KAYNAK
1. Kam, K. The Top 7 Pregnancy Myths. Erişim: [www.webmd.com/baby/guide/top-7-pregnancy-myths]. Erişim Tarihi: 31.01.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here