Göbekte Biriken Yağlardan Kurtulmak Mümkün Mü?

0
408
Türkler arasında göbek, türk kası diye bilinir. Ama bu türk kası bazen sağlık problemlerine yol açabilir ve dış görünüşümüzü olumsuz yönde etkileyebilir.

Vücudumuzdaki Tüm Yağlar Zararlı Mıdır?

İki çeşit yağ tabakası vardır. Bunlardan ilki vücut için gerekli olan kalp, akciğer gibi iç organları saran yağlardır. Bir diğeri ise göbek, basen gibi vücudumuzun belirli yerlerinde bölgesel olarak yerleşmiş olan ve istemediğimiz yağlardır. İkinci olarak bahsettiğimiz yağlar aşırı olursa sağlık problemleri baş gösterebilir.

Bölgesel Yağlar Neden Oluşur?

Aşırı yağlı beslenme sonucu vücut, tüm yağı enerjiye çeviremez ve sonradan kullanmak için depo eder. Bu depo edilen yağlar özellikle karın bölgesinde birikir. Aşırı yağlı besinlerin yanı sıra aşırı karbonhidratlı beslenme de aynı şekilde sonuçlanır. Çünkü vücut, karbonhidratın fazlasını yağa çevirip öyle depo eder. Böylelikle bölgesel yağlar oluşmaya başlar.

Kilo alımının en temel sebeplerinden birisi de hareketsizliktir. Hareket etmek, spor yapmak, egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi aktiviteler insan sağlığı için oldukça faydalıdır ve vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olur.

Bölgesel yağların oluşmasının bir diğer sebebi de aşırı stres ve stres kontrolü yapamamadır. Stres, hem sağlık problemlerine hem de kilo alımına yol açabilir.

Uyku düzeninin olmaması, yetersiz uyuma veya gereğinden fazla uyuma gibi uyku bozuklukları da kilo alımına sebep olabilir. Uyku düzeni tek başına kilo alımına sebep olmasa da bu durumu tetikleyen bir faktördür.

Kilo alımının en temel sebeplerinden birisi de hareketsizliktir. Hareket etmek, spor yapmak, egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi aktiviteler insan sağlığı için oldukça faydalıdır ve vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olur.

Bölgesel Yağlardan Nasıl Kurtulurum?

1) Spor yapın.

Az önce de bahsettiğimiz gibi spor yapmak, diyabet, yüksek kolesterol gibi birçok hastalığın önüne geçebilir. Nefes alışverişinizi hızlandırır. Metabolizmanızı canlı tutar. Spor, sadece spor salonlarında yapılması gereken bir aktivite değildir. Her gün düzenli bir yürüyüş de zinde kalmanıza yardımcı olur.

Spor yapmak, aynı zamanda stresten kurtulmanıza da yardımcı olur. Her gün düzenli spor yapmanız hem zihin sağlığınıza hem de beden sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

2) Lifli gıdalarla beslenin ve aşırı yağlı gıdalardan kaçının.

Lifli gıdalar sindirimi kolaylaştırır ve göbek oluşumunun önüne geçer. Hatta günlük yeme tarzınızı değiştirmeyip sadece tam tahıllı ekmek tüketmeye başlamanız bile sindiriminizin düzenlenmesine katkı sağlayacaktır. Elma, bezelye gibi besinler de lif yönünden zengin olduğundan bu gıdaların tüketilmesi de formda kalmanızı yardımcı olur.

3) Yeterli ve düzenli uyumaya özen gösterin.

Dengesiz ve düzensiz uyku, birçok sağlık problemine ve özellikle de aşırı strese sebep olur. Bu yüzden uyku düzeninizi oluşturmaya çalışın.

KAYNAK
1. S.K. Gupta, R. Mathur, H. Aggarwal, S. Chaudhary, H. Kaur, R. Saklani, N. Saba, S. Dogra, G. Kaur (2014). PCV48 – High BMI and Belly fat Correlate with Prevalence of Hypertension And Diabetes: A Cross Sectional Study In Sedentary Urban Popultaion Of Delhi. Elsevier: Cilt 17, Sayı 7, Kasım 2014, Sayı 764
2. Diabetes as a stigmatized condition: The case of low-income clinic patients in the United States. (1981). Social Science & Medicine. Part B: Medical Anthropology: Cilt 15, Sayı 1, Ocak 1981, Sayı 11-19

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here