Gonore (Bel Soğukluğu)

0
405

Gonore, cinsel yoldan bulaşan bir hastalıktır. Genelde genç erişkinlerde sık görülür. Gonoreye neden olan bakteri, genital yolu, ağzı ve anüsü etkiler. Bu bakteriyi taşıyan bir partnerden bu hastalığı vajinal, oral ya da anal ilişki sırasında kapabilirsiniz. Hamile bir kadın bu hastalığı doğum esnasında bebeğine geçirebilir.

Gonore her zaman semptom (belirti) göstermez. Erkeklerde gonore, boşalma ya da işeme sırasında ağrıya neden olabilir. Tedavi edilmezse prostat ve testislerde problemlere neden olabilir.

Kadınlarda gonorenin erken semptomları genellikle hafiftir. İlerleyen belirtiler; adet dönemleri arasında kanamalar, işerken ağrı ve vajinal boşalmada artmaya neden olabilir. Tedavi edilmezse, “pelvik enflamasyon hastalığı”na neden olabilir. Bu da üreme ve hamilelikle ilgili problemlere neden olur.

Sağlık danışmanınız gonore teşhisini bazı laboratuar tetkikleri yaparak koyar. Tedavi antibiyotiklerle olur. Gonore tedavisi gittikçe zorlaşmaktadır. Bunun nedeni gittikçe çoğalan dirençli bakteri türleridir. Kondomların doğru kullanımı hastalığa yakalanma riskini tamamen ortadan kaldırmasa da yüksek oranda azaltır.

KAYNAK
1. Gonorrhea. Erişim: [https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/gonorrhea.html]. Erişim Tarihi: 10.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here