İmplant Tedavisi; Nedir, Ne Değildir?

0
541

İmplant, normalde yapay bir diş olmasına rağmen temelde çene kemiğine yerleştirildikten sonra doğal dişin vazifesini gören protez yapıya denir. Kelime “eklemek, aşılamak” demektir, dolayısıyla bilinenin aksine diş görüntüsü veren kısım değil, o kısmın tutunmasını sağlayan ve çeneye yerleştirilen yapay diş kökü de denebilir. Çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin fonksiyon ve görünüm itibariyle eksikliğinin giderilmesine yönelik yapılan bir uygulamadır. Köprü veya damak protezler ile karşılaştırıldığında en iyi yöntem implant yöntemidir. Ana maddenin yapıtaşı titanyum veya zirkonyum malzemeden olmakla birlikte kaplama amacıyla ise porselen kullanılır.

İnsanlar implant yöntemi sayesinde kaybettikleri dişleri, yapay dişlerle eski rahatlığında kullanabilmekte ve görünümlerinde herhangi bir farklılık oluşmadığından yaşam kalitelerini de kaybetmeden hayatlarına kaldığı yerden devam edebilmektedirler.

İmplant yöntemi başarılı bir tedavi şeklidir. Eksik olan dişlerin estetiğini yeniden kazanması ve doğal olan dişlerle de uyum sağlaması yönüyle sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Uzmanlar diş çekilen bölgeye aynı seansta implant uygulanmasını tercih etmektedir. Çünkü çekilen diş sonrası uzun zaman geçmesi halinde kemik erimesi olacağından sonrasında yapılan implant estetik açıdan problem teşkil edebilmektedir.  Ayrıca implant yapılacak hastaların çene gelişimini tamamlamış olması çok önemlidir.

Kadınlar için en az 18 yaş, erkekler için en az 20 yaş olması başarılı bir operasyon için gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here