İstenmeyen Gebelikler Neden Daha Riskli ?

0
468
Bir tatil planlıyorsunuz ve gönlünüzden Karayipler geçiyor. Çocuk doğurabilecek yaşta bir kadınsanız oraya şimdi gitmeyin! Bu riski almaya değmez. İşte sebebi:

Hergün birçok istenmeyen gebelik oluşur. Aslında ABD’deki gebeliklerin %49’u plansız ve zamansız, yani istenilen vakitten daha erken gerçekleşiyor.

İstenmeyen gebelik kesinlikle bir sürprizdir fakat ya o kadardan daha da fazlasıysa? Ya çocuğunuz için hayat boyu sürecek sağlık problemlerine sebep olursa?

Son günlerde fetüsler ve bebekler için yeni bir potansiyel tehditle karşı karşıyayız: Zika virüsü.

1947’de Zika ilk keşfedildiğinde oldukça masum görünüyordu. Daha sonra insanların Zika’dan etkilendiği yerlerde mikrosefali durumları görülmeye başlandı. -ilk olarak Fransız Polenazyası’nda, daha sonra başka yerlerde- Brezilya’da binlerce bebek mikrosefaliyle doğduğu aynı günlerde Zika enfeksiyonu da baş göstererek toplum sağlığı yetkililerini endişelendirdi.

Mikrosefali, bebeğin küçük bir kafa ve küçük bir beyinle doğması demektir. Bu, gelişim problemleri, körlük, işitme problemleri, düşük IQ ve bazen sakatlık gibi bir çok sağlık probleminin başlangıcı olabilir. Çoğunlukla yıllarca süren doktor randevuları ve fiziksel terapi anlamına gelir.

Mikrosefali, bebeğin küçük bir kafa ve küçük bir beyinle doğması demektir. Bu, gelişim problemleri, körlük, işitme problemleri, düşük IQ ve bazen sakatlık gibi bir çok sağlık probleminin başlangıcı olabilir. Çoğunlukla yıllarca süren doktor randevuları ve fiziksel terapi anlamına gelir.

Şu ana kadar tek bildiğimiz şu ki Amerika kıtasında neredeyse her ülkede bulunan sivrisinekler potansiyel Zika taşıyıcısı. Buna ABD Virjin Adaları, Karayipler ve Meksika da dahil. Virüs; kanda, menide, amniyotik sıvıda bulunduğu gibi enfekte olmuş çocukların beyinlerinde de bulunuyor. Cinsel yolla bulaştığı da öngörülmektedir.

Virüs bir kadına bulaştığında, Zika’nın fetüsü etkileme ihtimalini ve birinci, ikinci, üçüncü dönemde bulunmasına bağlı olarak etkilerin ne denli öldürücü olabileceğini bilmiyoruz. Bu etkiler, düşükten ölü doğuma, ölü doğumdan mikrosefalili bir bebeğe kadar değişiklik gösterebilir. Şu an hâlihazırda bir Zika aşısı bulunmamaktadır.

Kontrollü veya İstenmeyen Gebeliklerde Zika’dan Nasıl Korunabiliriz?

Çocuk doğurabilecek yaşlarda bir kadınsanız, cinsel olarak aktifseniz ve doğum kontrol yöntemlerini kullanmıyorsanız, virüsten etkilenmiş bölgelerden uzak durun. Gerçekten bu riske değer mi?

Etkilenen bölgelere seyahat ederseniz ve cinsel olarak aktifseniz doğum kontrol yöntemleri uygulayın. Fakat yine de dikkatli olun. Zika haftalarca kan dolaşımında kalabilir. Bazı kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hamile kalmak için, döndükten sonra en az üç-dört hafta beklemeyi tavsiye ediyor.

Bu bölgelere seyahat ederseniz sivrisinek savar kullanarak, uzun kollu bluzlar ve uzun pantolonlar giyerek sivrisinek ısırıklarından korunduğunuza emin olun.

Akıllı ve hazırlıklı olun. Biz Zika hakkında daha fazla bilgi ve umut içinde bir aşı için beklerken, siz de daha güvenli yolları tercih edin. Bugün yaptığınız tercihler hem sizi, hem de gelecekteki çocuğunuzu etkileyebilir.

KAYNAK
1. Why the Stakes of Unplanned Pregnancy May Be High. By Hansa Bhargava WebMD Medical Editor. Erişim: [blogs.webmd.com/breaking-news/2016/02/why-the-stakes-of-unplanned-pregnancy-may-be-high.html]. Erişim tarihi: 05.02.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here