Kadınlarda En Çok Görülen Kanser Türleri

0
500

Gündelik hayatımızda ve özellikle de büyükşehirlerde; hormonlu, katkı maddeli, doğal olmayan birçok gıdayı ister istemez tüketiyoruz. Yetmezmiş gibi bir de üstüne her şeye yetişmeye çalışma, çözülemeyen sorunlardan kaynaklanan stres unsurları, çevre şartları, ev, iş, çocuk vs. derken birçok dert ekleniyor. Bu şartların hepsi de birleşince bir de bakıyoruz ki hasta olmuşuz. Maruz kalabileceğimiz korkutan hastalıklardan birisi de ister istemez kanser oluyor. Tabi, bu hastalığı tetikleyen durumlar arasında genetik faktörlerin de etkisi yok değil. Ancak çevresel faktörler de bu hastalığın oluşmasında oldukça önemli rollere sahip oluyor.

Kanser türleri arasında kadınlarda en çok rastlanılan kanser çeşitleri şunlardır:

1) Meme kanseri: 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor.

2) Akciğer ve bronş kanseri: 16 kadından biri bu kansere yakalanıyor.

Akciğer kanserinin en büyük tetikçisi sigara kullanımıdır. Arsenik, radon gazı, baca kurumu (is), zift-katran gibi maddeler akciğer kanserine yol açabilen faktörler arasında sayılabilir.

3) Kolon (kalın bağırsak) kanseri: 19 kadından biri bu kansere yakalanıyor. Genelde 50 yaş üstü kadınlarda rastlanır.

Bu kanser türleri hakkında biraz detaylı bilgi verecek olursak;

Meme Kanseri

Meme kanseri neden ileri gelir? Sebepler halinde açıklayalım.

 • Genelde 55 yaş üstü kadınlarda rastlanır.
 • Genetik özellikler önemli oranda etki gösterir. Hatta hangi ırktan olduğumuz bile kansere yakalanma riskimizi etkiler.
 • Göğüs bölgenizde önceden bir radyasyon tedavisi almış olmak,
 • Hiç doğum yapmamış olmak ya da ilk doğumu 30 yaşından sonra yapmak
 • Hiç emzirmemiş olmak,
 • Doğum kontrol haplarını çok uzun süreli olarak kullanmak
 • 12 yaşından önce adet olup 55 yaşından sonra menopoza girmek kaydıyla ortalama geçirilmesi gereken adet dönemlerinden çok daha fazlasını geçirmek
 • Aşırı kilolu olmak ve çok yağlı beslenmek
 • Az spor yapmak ve az hareket etmek meme kanserinin risk faktörleri arasında yer alır.

Akciğer ve Bronş Kanseri

Akciğer kanserinin en büyük tetikçisi sigara kullanımıdır. Arsenik, radon gazı, baca kurumu (is), zift-katran gibi maddeler akciğer kanserine yol açabilen faktörler arasında sayılabilir.

Kanser hastalıklarının çoğunda erken teşhis önemlidir. Hatta hayat kurtarıcı bile olabilir. İlerleyen evrelerdeki kanserleri tedavi etmek neredeyse imkânsızdır.

Kolon Kanseri

Kolon kanserine yakalanma riski olan durumlar da şunlardır:

 • Hareketsizlik
 • Sigara kullanımı
 • Genetik faktörler (geçmişte aile fertlerinizden birisi bu kansere yakalandıysa sizin de yakalanma ihtimaliniz vardır).
 • Çok yağlı beslenme, lifli yiyecekleri çok az tüketme vs.

Kanser hastalıklarının çoğunda erken teşhis önemlidir. Hatta hayat kurtarıcı bile olabilir. İlerleyen evrelerdeki kanserleri tedavi etmek neredeyse imkânsızdır. Üçüncü ve dördüncü evre dediğimiz gelişmiş evrelerde artık doktorlar, hastalığın tedavisinden daha çok, hastanın hayat kalitesini yükseltmeye yönelik tedavilere başvururlar.

Kansere yakalanmamak için, saydığımız risk faktörlerini azaltmanız sizin yararınıza olacaktır.

KAYNAK
1. Gibelin, C, Couraud, S. (2016). Lung Cancer: Somatic Alterations in Lung Cancer: Do Environmental Factors Matter?
2. McErlean, A, Ginsberg, M. (2011). Seminars in Roentgenology: Epidemiology of Lung Cancer. Cilt 46, Sayı 3, Temmuz 2011, Sayfa 173-177.
3. Maliou D, Bitam, A. (2015). Nutrition Clinique et Metabolisme: Implication of milk and dairy products consumption through insulin-like growth factor-I in induction of breast cancer risk factors in women: Cilt 29, Sayı 4, Aralık 2015, Sayfa 219-225.
4. Smith R, Maron D. (2016). Seminars in Colon and Rectal Surgery: Epidemiology, risk factors, and prevention.
5. Smith R, Maron D. (2016). Seminars in Colon and Rectal Surgery: Epidemiology, risk factors, and prevention.
6. Ryan, B, Wolff R, Valeri, N, Khan, M, Robinson, D. Et al. (2014). Cancer Epidemiology: An analysis of genetic factors related to risk of inflammatory bowel disease and colon cancer. Cilt 38, Sayı 5, Ekim 2014. Sayfa 583-590.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here