Kanser Kemoterapisi

0
395

Normalde hücreleriniz kontrollü bir şekilde büyür, gelişir ve ölür. Kanser hücreleri kontrolsüzce çoğalır. Kemoterapi, bu kontrolsüz çoğalan hücreleri durdurmak ya da öldürmek için bir ilaç tedavisidir. Fakat aynı zamanda sağlıklı hücrelere de zarar veren yan etkilere sahiptirler.

Kemoterapi sırasında az miktarda yan etki görebilir, belki hiç yan etki görmeyebilirsiniz. Yan etkilerin çeşidi, aldığınız kemoterapi kürünün çeşidine, dozuna bağlıdır. Yan etkiler çok çeşitlidir. Ama yaygın olanları, bulantı, kusma, yorgunluk, ağrı ve tüy kaybıdır. Sağlıklı hücreler genellikle kemoterapiden sonra iyileşirler. Dolayısıyla bir çok yan etki yavaş yavaş gider.

Terapi kürünüz; kanser tipine, kullandığınız kemoterapi ilaçlarına, hedeflenen tedavi hedefine ve vücudunuzun tedaviye yanıtına göre değişir. Bazı tedaviler her gün uygulanır, bazıları her hafta veya her ay. Kürler arasında ara vermeniz gerekebilir, dolayısıyla vücudunuz sağlıklı hücreleri yenilemek için fırsat bulur. İlaçları ağızdan veya damar içinden infüzyonla alabilirsiniz.

KAYNAK
1. Cancer Chemotherapy. Erişim: [https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/cancerchemotherapy.html]. Erişim Tarihi: 04.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here