Kemoterapi

0
359

Normalde hücrelerimiz büyür ve kontrollü bir şekilde ölür. Ama kanser hücreleri diye adlandırdığımız hücreler kontrolsüz oluşur. Kemoterapi, kanser hücrelerinin çoğalmasını durduran ya da bu hücreleri öldüren bir ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaç yan etkilerinden dolayı sağlıklı hücrelere de zarar verebilir.

Kemoterapi esnasında yan etkiler görülmeyebilir ya da hissedilmeyecek kadar az görülebilir. Bu yan etkiler, alınan kemoterapi dozuna ve çeşidine bağlıdır. Yaygın olarak görülen yan etkiler şunlardır: bulantı, kusma, saç kaybı, yorgunluk ve ağrı. Sağlıklı hücreler genellikle kemoterapiden sonra iyileştirilir. Bu yüzden yan etkilerin çoğu yavaş yavaş gözden kaybolur.

Görülen tedaviler; kanser çeşidine, kullanılan kemoterapi ilaçlarına, tedavinin amacına ve vucüdun bu iyileştirmelere karşı nasıl reaksiyon vereceğine bağlı olacaktır.

Her gün, her hafta ya da her ay tedavi olabilirsiniz. Vücudunuz sağlıklı yeni hücreler üretebilsin diye belirli zaman aralıklarıyla da tedavi görebilirsiniz. Kemoterapi ilaçlarını ağız yoluyla ya da damar yoluyla kullanabilmeniz mümkün.

KAYNAK
1. Chemotherapy. Erişim: [https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/cancerchemotherapy.html]. Erişim Tarihi: 19.03.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here