Kronik Sinüzit Hastalarında İlaç Tedavisi, Cerrahi Müdahale Kadar Etkili Olabilir Mi ?

0
360
Eğer kronik sinüzit hastalığı ile başınız dertteyse ve ameliyatı bu ızdırabın tek geçer yolu olarak düşünüyorsanız bilmelisiniz ki, son araştırmalar her zaman bu düşünceyi desteklemiyor.

Burun spreyi, antibiyotik, antihistaminik gibi ilaçlarla tedaviler yapılabilir. Belki de, cerrahi girişimle aynı derecede etkili ve bazı hastalara daha kaliteli bir yaşam sunulabilir. Çok geniş olarak araştırılmamış olsa da bu ilaçların cerrahi girişim gibi etkili olduğu düşünülmektedir.

Cerrahi yerine ilaç tedavisini tercih eden 38 kronik sinüzit hastasının katıldığı çalışmada; 13 ayın üzerindeki tedavilerde yıllık maliyetlerdeki kayıp 3400$ dan 2700$’a gerilemektedir. Hasta olarak gidilen gün sayısının ise 17’den 15’e düştüğünü araştırma verileri bizlere sunmaktadır.

Kanada’daki Calgary Üniversitesindeki endoskopik sinüs ve kafa tabanı cerrahi araştırmacı Doç.Dr. Luke Rudmik: “Eğer kronik sinüzite bağlı olarak bir hastanın işte çalışırken çalışmasında azalma olacaksa ve hayat kalitesinde biraz gerileme olacaksa kişi aldığı tedaviye devam ederek durumunu daha da kötüleştirmemelidir.“ diyor.

Dr. Rudmik: ‘’Cerrahi ne olursa olsun, ileri düzeydeki sinüs iltihabı için güzel bir seçenektir.’’ diyor.

“Eğer hasta çalışma ve yaşam kalitesinde belirgin olarak bir gerileme yaşıyorsa endoskopik cerrahi seçeneği ile oldukça anlamlı bir iyileşme şansı yakalayabilir.’’ diye ekliyor Dr. Rudmik.

Kronik sinüzit günlük çalışma kalitesini düşürmekle birlikte işte kaybolan vakitlere bağlı olarak daha düşük kalitede bir yaşama neden olur. Amerika’da, sinüs iltihabı tedavisi için yapılan üretim maliyeti 13 milyar dolardan daha fazladır. “Cerrahi ya da tıbbi tedaviyi seçmek tamamıyla hastanın tercihine bırakılmalıdır.“ diyor Dr. Rudmik.

Her tedavide gerekli bilgiler hasta ve hekim arasında paylaşılmalıdır. Potansiyel riskler ve beklenen yararlar konuşulduktan sonra, karar verme aşamasında hekim ve hasta beraber hareket etmelidir.

Ekim ayının sonunda Amerika Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen ve Amerika Kulak Burun Boğaz dergisinde bu konu ile ilgili bir yazı yayımlandı.

Eğer hasta çalışma ve yaşam kalitesinde belirgin olarak bir gerileme yaşıyorsa endoskopik cerrahi seçeneği ile oldukça anlamlı bir iyileşme şansı yakalayabilir.

Dr. Rudmik

New York Lenox Hill Hastanesinde çalışan ve sinüs uzmanı olan Dr. Jordan Josephson: “Kronik sinüzit kronik yorgunluğun bir numaralı nedeni olup horlama ve uyku apnesiyle çok yakından ilişkilidir. Bu hastalık, hayat kalitesinde aşırı derecede bir düşme ve kişinin sosyal hayattan çekilmesine neden olabilir. Bu tarz etkileri hastalığı çekilmez bir hale getirebilmektedir.” diyor.

Hastalar; nefes alma sorunu, geniz akıntısı, öksürük ve gırtlak temizleme, sarı-yeşil akıntı, baş ağrısı, ses kısıklığı, alerji, astım, bronşit, hafıza kaybı ve reflü hastalıklarının kötüleşmesinden şikayet edebilirler.

Tedavi planı ise her hastanın kendi isteğine göre şekillendirilmelidir. İlaç tedavisi kronik sinüzitte ana tedavi olarak kulllanılmalıdır.

Tedaviler; genizi temiz ve kuru tutmaya çalışan burun spreyleri, antibiyotikler, antihistaminikler ve burun deliklerinin temizlenmesidir. Hangisinin daha iyi olduğu aslında sinüs iltihaplanmasının sebebine bağlıdır. Genellikle nedenler alerji ve astım olsa da, birçok vakada sebep bilinmiyor.

“Cerrahi tedavi sadece uzun dönemli tıbbi tedavinin bir tamamlayıcısı olarak hastanın yaşam kalitesini artırmak için düşünülmelidir.”

Doktorlar cerrahi ameliyat sırasında, enfeksiyon olan bölgede problar ve lazer yardımıyla dokuyu kemiklerinden, poliplerinden ayırıp nazal boşluğu daraltmaktadırlar. Cerrahi genelde lokal anestezi altında yapılır.

Cerrahi işlemden sonra hasta yeniden ilaçlarına gereksinim duyar. Çünkü ameliyat burun akıntısını durdurmaz.

Dr. Josephon

Bunlara ek olarak, sinüzit kronik olduğundan, benzer şeyler sürekli hava yollarının daralmasına yol açmakta ve cerrahi işlemin tekrarlanmasını gerektirmektedir.

“Bu konuda en iyi haber ise yeni teknolojilerden gelmektedir. Cerrahi teknikleri ve alternatif tedavileri daha iyi anladığımızda, hasta bir önceki tedavisinden fayda görmese bile bundan sonrası için daha umutlu olduğumuzu söyleyebilirim.“ diyor Dr. Josepson.

KAYNAK
1. Reinberg S. Drugs May Be as Good as Surgery for Chronic Sinusitis. Erişim: [consumer.healthday.com/infectious-disease-information-21/antibiotics-news-30/drugs-may-be-as-good-as-surgery-for-chronic-sinusitis-704720.html]. Erişim Tarihi: 23.12.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here