Osteosarkom

0
238

Osteosarkom, çoğunlukla çocukları ve gençleri etkileyen bir çeşit kemik kanseri türüdür. Genellikle diz yakınında bir bacak kemiği (femur veya tibia) veya omuza yakın üst kol kemiğinde (humerus) başlar. Osteosarkom vücudun diğer bölümlerine, çoğunlukla akciğerlere veya diğer kemiklere yayılabilir.

Osteosarkom hastalarının çoğu rahatsızlığını hissetmez veya dışarıdan bakıldığında hasta gibi görünmez. Bir osteosarkom tümörü, tümör çevresinde kemik veya eklemde ağrıya neden olur. Çoğu zaman, ağrı alanında sıkı bir şişme ya da toplanma olur. Bu şişme, tümörün kemik içinde büyümesi sonucu ortaya çıkar.

Kanser bir bacak kemiğinde ise, kişi gevşeyebilir. Ayrıca, osteosarkomu olan kol ya da bacaktaki kaslar, karşı kol ya da bacaktaki kaslardan daha küçük görünebilir. Bazen kemik, tümör alanında kopabilir, çünkü tümör kemiği zayıflar.

Osteosarkomun bilinen bir nedeni yok. Bazı araştırmacılar, genetik bir rol oynayabileceğine inanıyor. Bazı vakalarda radyasyon terapisinin bir sonucu olarak osteosarkom gelişebilir.

 

KAYNAK

Osteosarcoma Erişim: https://familydoctor.org/condition/osteosarcoma/

Tarih: Mayıs 2014

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here