Kadınlarda Genital Koku Neden Oluşur?

0
811
Vajina kokusu, vajinadan üretilen bir kokudur. Vajinanızın nemliliği, vajina tarafından dengeli tutulmaya çalışılır. Aynı zamanda vajinanızda bulunan bakteriler de vajinanızın pH’ını 4.5’ta sabit tutmaya çalışır. Vajinal akıntı oluşturan sıvı ve bakteriler birleşince zaman zaman belli kokuların oluşmasına sebep olur. Vajinanızda hafif bir koku olması normaldir. Ancak vajinanızdan keskin bir koku geliyorsa, başka problemlerin olduğunu işaret ediyor olabilir.

Keskin koku; genellikle ağrı, kaşınma, yanma ve tahriş gibi semptomlarla birlikte meydana gelir. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa kendi başınıza tedavi etmeye çalışmayın. Bu kokuların neden kaynaklandığını bilmediğiniz için yanlış bir şey yapmanız mümkün olabilir. Bir doktora danışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Vajinal Kokunun Sebepleri Nelerdir?

En yaygın sebepleri şunlardır:

 • Kötü hijyen. Kötü kokuların kaynağı bazen yeterli temizliğin yapılmaması olabilir. Vajinanızın temizliğine önem verin ve iç çamaşırınızı her gün değiştirin. Mümkünse pamuklu çamaşırlar kullanın. Kozmetik ürünleri olarak satılan koku giderici kimyasalları kullanmanız sakıncalı olabilir. Çünkü vajinanızın sağlıklı pH’ını değiştirebilir ve tahriş edici olabilir.

Olması gereken görünüm, temiz, bulanık beyaz ya da sarıya yakın bir beyazdır. Eğer akıntınızın rengi bu şekildeyse endişe etmenize gerek yoktur.

  • Anormal akıntı.Olması gereken görünüm, temiz, bulanık beyaz ya da sarıya yakın bir beyazdır. Eğer akıntınızın rengi bu şekildeyse endişe etmenize gerek yoktur. Ancak akıntınızın rengi yeşil ya da gri, kokulu ve köpüklü ya da pütürlü ise enfeksiyon kapmış olma ihtimaliniz vardır.
  • Tüketilen besinler.Soğan, sarımsak gibi besinler ve baharatlar vücudunuzun kokusunu değiştirebilir.
  • Kullanılan ilaçlar ve ek gıdalar.Antibiyotik gibi ilaçlar, koku ve akıntı değişikliklerine sebep olan vajina bakterilerinin dengesini etkileyebilir. Antihistaminler, vajinal kuruluğa sebep olabilir ve vajina salgısını azaltabilir. Bitkisel ilaçlar gibi diğer tedavi yöntemleri de vajinada koku oluşumuna sebep olabilir.
  • Tampon unutma. Vajinada tampon unutma, çok kötü bir kokuya sebep olur. Bu kötü koku tampon alındığında geçer. Nadiren de olsa bazen tampon varlığı, bazı ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda vardır.
  • Hormonal değişimler. Hormonları etkileyen doğum kontrol hapları, vajina için kullanılan kremler gibi ilaçlar ve hormon tedavileri, vajinanın pH’ını değiştirerek koku oluşumuna sebep olabilir.
  • Terleme. Koltukaltlarınızda olduğu gibi genital bölgenizde de çokça terleme meydana gelir. Ter, akıntıyla birleşince doğal olarak bir koku meydana gelir. Bu koku oldukça normaldir.
  • Vajinal enfeksiyonlar:
 • Bakteriyal vajinozis (BV). Vajinanızda doğal olarak bulunan bakterilerin sayısının çok fazla artmasıyla oluşur. Vajinanızdan balığımsı bir koku gelmesine sebep olur. Aynı zamanda vajinanızın etrafında kaşınma meydana gelir ve normal akıntınızdan daha fazla bir akıntı oluşur. Bu akıntı gri ya da beyaz olabilir. Bu hastalık antibiyotikle tedavi edilir.

Koltukaltlarınızda olduğu gibi genital bölgenizde de çokça terleme meydana gelir. Ter, akıntıyla birleşince doğal olarak bir koku meydana gelir.

Bakteriyal vajinozis, genelde cinsel ilişkiye giren kişilerde meydana gelir, ancak cinsel ilişkiye girmeyen kişilerde de rastlanır. Sebebi bilinmemektedir. Cinsel ilişkiye girecekseniz, sağlık problemi yaşamamanız için, prezervatif kullanmanız tavsiye edilir.

  • Maya enfeksiyonu.Vajinanızda mantarın çok fazla oluşmasından kaynaklanır. Vajinanızda yanma, kızarıklık ve şişkinlik gibi belirtiler oluşur. İdrar yapma esnasında ağrı meydana gelir. Cinsel ilişki esnasında ağrı oluşturur. Kötü kokusu olmayan kalın, beyaz süzme peynir gibi bir görüntüye sahip akıntı oluşur.
  • İdrar yolu enfeksiyonları.İdrar yapma esnasında yanma meydana gelir. Sık idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz, buna rağmen çok az idrar yaparsınız. Sırt ya da karın ağrısı meydana gelebilir, idrarınız bulanık ya da koyu renkli olabilir. Bu belirtilerle birlikte ateş ve üşüme ya da idrarınızda kan görürseniz acilen doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Çok nadir de olsa şu hastalıklardan kaynaklı bir koku meydana gelebilir:

 • Rektovajinal Fistül
 • Rahim ağzı kanseri
 • Vajinal kanser

Keskin koku; genellikle ağrı, kaşınma, yanma ve tahriş gibi semptomlarla birlikte meydana gelir. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa kendi başınıza tedavi etmeye çalışmayın.

Vajinanızdan herhangi bir koku geliyorsa ama yukarıda bahsettiğimiz semptomlardan herhangi biri yoksa bol su içmeyi ve baharatlı ya da kokulu yiyeceklerden kaçınmayı deneyebilirsiniz. Bakteri dengesini sağlamak için probiyotikleri de kullanabilirsiniz. Vajinanızı temiz tutmaya özen gösterin. Hala koku hiçbir şekilde geçmiyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

KAYNAK
1. Detweiler K, Mayers D, Fletcher, S. (2015). Urologic Clinics of North America: Bacteruria and Urinary Tract Infections in the Elderly. Cilt 42, Sayı 4, Kasım 2015, Sayfa 561-568.
2. Ness, R, Hillier S, Richter, H, Soper D, Stamm C, McGregor J, Bass, D, Sweet, R, Rice, P. (2002). Obstetrics&Gynecology: Douching in relation to bacterial vaginosis, lactobacilli, and facultative bacteria in the vagina. Cilt 100, Sayı 4, Ekim 2002, Sayfa 765-772.
3. Kaushik, N, Pujalte, G, Reese, S. (2015). Primary Care: Clinics in Office Practice: Superficial Fungal Infections. Cilt 42, Sayı 4, Aralık 2015, Sayı 501-516.
4. Hay P. (2014). Medicine: Bacterial vaginosis. Cilt 42, Sayı 7, Temmuz 2014, Sayfa 359-363.
5. Margolis, E, Fredricks, D. (2015). Molecular Medical Microbiology (Second Edition): Chapter 83 – Bacterial Vaginosis-Associated Bacteria. Cilt 3, Sayfa 1487-1496.
6. Ziyadi, S, Homayouni, A, Mohammad-Alizadehi-Charandabi, S, Batani, P. (2016). Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics: Chapter 49 – Probiotics and Usage in Bacterial Vaginosis. Sayfa 655-659.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here