Viral Enfeksiyonlar

0
201

Viral Enfeksiyonlar

Virüsler çok küçük mikroplardır. Bir protein kılıfından ve içindeki genetik materyalden oluşurlar. Virüsler, soğuk algınlığı, grip ve siğil gibi tanıdık bulaşıcı hastalıklara neden olur. Ayrıca HIV / AIDS, Ebola ve COVID-19 gibi ciddi hastalıklara da neden olurlar.

Virüsler, korsanlar gibidir. Normal canlı hücreleri istila ederler ve bu hücreleri çoğalmak ve kendileri gibi başka virüsler üretmek için kullanırlar. Bu şekilde hücreleri öldürebilir, hücrelere hasar verebilir veya değiştirebilir, dolayısıyla sizi hasta edebilirler. Farklı virüsler vücudunuzdaki karaciğeriniz, solunum sisteminiz veya kanınız gibi belirli bölümlere saldırırlar.

Viral enfeksiyonların çoğunda tedaviler yalnızca bağışıklık sisteminizin virüsle savaşmasını destekler ya da belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda işe yaramaz. Bazı viral enfeksiyonları tedavi etmek için antiviral ilaçlar vardır. Bunların yanısıra aşılar birçok viral hastalığa yakalanmanızı önlemeye yardımcı olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon ile viral enfeksiyon arasındaki fark nedir?

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara bakteriyel enfeksiyon denirken; virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara viral enfeksiyon denir. Antibiyotikler, bakterilerilere karşı etkilidir ama virüslere karşı etkili değildir.

Bakteri nedir?

Bakteriler, birçok farklı ortam türünde gelişebilen tek hücreli mikroorganizmalardır. Bazı çeşitleri aşırı soğuk veya sıcakta yaşayabilirler. Bazı bakteriler hastalığa sebep olurken, çoğu bakteriler de insanlara zarar vermez. Cildimizde, barsaklarımızda bize birçok faydaları bulunan kalıcı bakteriler bulunur.

Uygun olmayan antibiyotik kullanımı ya da farklı antibiyotik ilaçlarla tedavi, dirençli bakteriyel hastalıkların oluşmasına neden olur. Dirençli enfeksiyonlarda bazen çok az antibiyotik etkili olabilmektedir. Bu tip bir enfeksiyon tehlikelidir.

Virüs nedir?

Virüsler bakterilerden çok daha küçüktür ve çoğalmak için insanlar, bitkiler veya hayvanlar gibi canlı konaklara ihtiyaç duyar. Aksi takdirde hayatta kalamazlar. Bir virüs vücudunuza girdiğinde, hücrelerinizden bazılarını işgal edip, hücre mekanizmasını ele geçirerek yeni virüsler üretmek üzere yeniden kullanır.

Bazı durumlarda, belirtilere bir bakteri veya virüsün neden olup olmadığını belirlemek zor olabilir. Zatürre, menenjit ve ishal gibi pek çok rahatsızlığa bakteri veya virüsler neden olabilir.

Referanslar

  1. Antimikrobiyal (ilaç) direnci. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü. https://www.niaid.nih.gov/research/antimicrobial-resistance.
  2. Bakteriler, virüsler ve antibiyotikler hakkında sorular. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. https://www.cdc.gov/getsmart/community/about/antibiotic-resistance-faqs.html.
  3. Antimikrobiyal direnç. Dünya Sağlık Örgütü. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs194/en/.

Tarih: Ocak 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here