Yaşlılıkta Sosyal Olmak ve Depresyon Riski

0
768
Senior couple riding bicycles on beach
Amerikan Jeriyatri Topluluğu gazetesinde yayımlanan bir habere göre, ailesiyle ve arkadaşlarıyla çok az vakit geçiren yaşlı bireylerde, depresyon riski neredeyse iki kat daha fazla.

Dahası, bu çalışmaya göre; bireyler telefon üzerinden veya email yoluyla düzenli olarak çevresindeki insanlarla görüşseler bile, bizzat görüşme eksikliğinden kaynaklanan bu depresyon riski dengelenemiyor.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi psikiyatri profesör asistanı olan başyazar Dr.Alan Teo: “Araştırmalar: ‘Güçlü ve sosyal ilişkiler insanların ruh sağlığını güçlendiriyor.’ fikrini uzun süre destekledi. Ama en başta insanın sevdikleriyle ve arkadaşlarıyla kurduğu iletişim çeşidi, insan hayatında depresyondan koruyucu rol oynar.” dedi. “Sosyalleşmenin de her çeşidinin aynı oranda etki etmediğini bulduk.” diye ekledi. “Aile bireyleri ve arkadaşlarla telefon görüşmesi yapmak ve dijital ortamda iletişim kurmak, depresyonu defetmeye yardımcı olan yüz yüze görüşmekle aynı etkiyi vermiyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Hastalık Kontrolü ve Hastalığı Önleme Merkezi (CDC)’ne göre, Amerika’da, toplumdaki yaşlı bireylerin yaklaşık %1-5’i depresyondadır. Hastaneye yatırılan yaşlı bireylerde bu oran %11.5 civarındadır. Evde bakıma ihtiyacı olan yaşlılarda ise bu oran %13.5’e kadar artış göstermektedir.

Geçmişte yapılan araştırmalar, sosyal iletişim eksikliğinin, depresyonun ana sebebi olabileceğini gösterdi. Yaşlı bireylerde erken ölümlere dahi sebep olabileceği öne sürülüyor.

Dr.Teo ve meslektaşları, aileyle ve arkadaşlarla zaman geçirmenin farklı çeşitlerinin yaşlılar üzerinde depresyon riskini nasıl etkileyeceğini anlamak için yola koyuldular.

Araştırmalar: ‘Güçlü ve sosyal ilişkiler insanların ruh sağlığını güçlendiriyor.’ fikrini uzun süre destekledi. Ama en başta insanın sevdikleriyle ve arkadaşlarıyla kurduğu iletişim çeşidi, insan hayatında depresyondan koruyucu rol oynar.

Dr.Alan Teo
AİLELERİYLE SIKÇA VAKİT GEÇİRMEK YAŞLI BİREYLERDEKİ DEPRESYON RİSKİNİ ENGELLEYEBİLİR

Bu ekip, 2004 ve 2010 yılları arasında Michigan Sağlık ve Emeklilik Araştırmaları Üniversitesinin 50 yaş ve üzeri 11.065 yetişkinin verilerini inceledi.

Araştırmacılar, katılımcıların sosyal iletişimin 4 farklı yolu olan; yüz yüze, telefonla, mektupla ve e-mail yoluyla ne sıklıkla iletişime geçtiğine baktılar. 2 yıl sonra katılımcıların depresyon semptomları değerlendirildi.

Bu sonuçlar; katılımcıların aile ve arkadaşlarıyla ne kadar yakın yaşadığı, önceden varolan depresyon semptomları ve sağlık durumu gibi karışıklığa sebep olan faktörlerin değerlendirilmesinden sonra ortaya çıktı.

Bu ekip, aynı zamanda araştırma yaptıkları katılımcıların depresyon riskinin kişisel farklılıkları nedeniyle nasıl çeşitlilik gösterdiğini değerlendirdi. 70 yaş ve üzeri bireyler çocuklarıyla ve akrabalarıyla sıkı ilişki içinde olmanın çok büyük faydasını gördüler. 50-69 yaşarındaki bireylerde, arkadaşlarıyla sık görüşenlerin depresyon riskinin daha az olduğu gözlemlendi.

“Sonradan ortaya çıkan depresyon riski, aileleriyle ve arkadaşlarıyla sık görüşen yaşlı bireylerden bağımsız olarak öngörülür. Klinik doktorları, depresyon için önleyici bir strateji olarak insanları sosyal ilişki kurmaya teşvik etmelidir.”

Dr. Hu

Sonuçlar ortaya çıkardı ki; 2 yıl sonra, aileleriyle ve arkadaşlarıyla çok az birlikte olan yaşlı bireylerde depresyon riski neredeyse iki kat daha fazlaydı. Katılımcıların %11.5’ i birkaç ayda bir ya da daha az sıklıkla yakınlarıyla görüştüler. Buna kıyasla diğer katılımcıların %6.5’ i haftada en az 3 kere aileleriyle görüştüler. Aileleriyle ayda bir görüşen katılımcılarda depresyon semptomları görüldü.

Araştırmacılar; telefonla görüşme, yazışma ve e-mailin sıklıkla kullanılmasının katılımcıların depresyon riski üzerinde etki etmediğini de buldu.

Araştırmacıların bulduklarını yorumlayacak olursak, diyorlar ki: “Sonradan ortaya çıkan depresyon riski, aileleriyle ve arkadaşlarıyla sık görüşen yaşlı bireylerden bağımsız olarak öngörülür. Klinik doktorları, depresyon için önleyici bir strateji olarak insanları sosyal ilişki kurmaya teşvik etmelidir.”

Yaşlı bireylerdeki depresyonu tedavi etmeye yardımcı olabilecek özgün ilaç kombinasyonlarının nasıl olacağını ortaya çıkaran araştırmayı Medical News Today raporladı. Bu rapor, geçen ay The Lancent’te yayımlandı.

KAYNAK
1. Whiteman, H. Lack of face-to-face contact almost doubles depression risk for older adults. Erişim: [www.medicalnewstoday.com/articles/300521.php] Erişim Tarihi: 24.01.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here